Od samog osnivanja SED je prepoznalo upravljanje čvrstim otpadom kao najznačajniji ekološki problem zajednice, tako da je veliki deo energije i dosadašnjih aktivnosti usmeren ka rešavanju ovog složenog problema kroz inicijativu SED pod nazivom „Za Čistiju Sokobanju“ koja se sprovodi u fazama.
U I fazi volonteri volonteri SED-a su, u cilju sagledavanja obima problema sa upravljanjem čvrstim otpadom u sokobanjskim selima, pokrenuli dijalog sa građanima, prikupili podatke o stavovima, navikama i mestima na kojima se otpad trenutno odlaže, a takođe je diskutovano i o načinu upravljanja otpadom koji bi bio adekvatan za svaku mesnu zajednicu ponaosob. Više od stotinu građana je aktivno podržalo inicijativu i učestvovalo u pronalaženju, popisivanju i beleženju koordinata smetlišta. Kao rezultat zajedničkih aktivnosti evidentirane su ukupno 103 divlje deponije i ucrtane u geografski informacijoni sistem SED. Napravljenja je i veoma značajna mreža građana – iz skoro svih seoskih mesnih zajednica, koji podržavaju SED u naporima za rešavanje upravljanja čvrstim otpadom i mogu biti značajna podrška u narednim fazama.
U II fazi SED je odabralo jednu seosku MZ Zajednicu (Resnik) da u njoj uvede pilot sistem upravljanja otpadom. Javnim zagovaranjem SED je obezbedilo podšku lokalne samouprave (snošenje dela troškova sudova za smeće, učešće u troškovima odvoženja otpada, izmena programa izvoženja smeća tako da obuhvati i Resnik) i JKP Napredak (obezbeđenje dela sudova za smeće, nalaženje modela za povoljnije cene odvoženja smeća). Opinion lideri iz Resnika su obezbedili podršku Saveta MZ Resnik za sprovođenje i aktivno učešće u projektnim aktivnostima. Takođe su uz podršku SED obavljali komunikacju sa građanima u cilju dobrog informisanja Resničana, edukacije o pravilnom postupanju sa otpadom i obezbeđenja podrške. Preko 70 meštana učestovalo je u akcijama čišćenja pet divljih deponija i seoskih javnih površina. Uspostavljen je sistem upravljanja otpadom koji obuhvata sledeće: 1) Stvoreni uslovi za pravilno odlaganje kućnog otpada – postavljeni sudovi za smeće; 2) Edukovano stanovništo o pravilnom upravljanju otpadom; 3) Uklonjene postojeće divlje deponije, 4) Uspostavljen sistem monitoringa i reagovanja na probleme u funkcionisanju sistema i 5) Izrađen predlog dopune Programa iznošenja smeća JKP Napredak, tako da obuhvati i selo Resnik.
Na ovaj način formirana je svojevrsna oaza čiste sredine – prva seoska mesna zajednica na teritoriji opštine Sokobanja iz koje se vrši odvoženje otpada, a priroda je potpuno očišćena od divljih deponija.
Sistematizovani podaci prikupljeni tokom sprovođenja I faze inicijative Za čistiju Sokobanju, uz iskustva stečena tokom sprovođenja II faze inicijative (pregled izazova i problema koje je bilo potrebno zaobići i pregled metoda koje su korišćene) koriste se u III fazi inicijative pre svega kod izrade Lokalnog plana upravljanja otpadom opštine Sokobanja za period 2022-2032. godinu, čiju je izradu iniciralo Sokobanjsko ekološko društvo, koje je iz projekta obezbedilo i sredstva za angažovanje ekspertskog tima za izradu plana. Naime, analiza prikupljenih podataka SED ukazuje da je loša situaciju u ovoj oblasti (koju najbolje oslikava činjenica da u opštini postoje 103 divlje deponije, kao i da je gradska deponija nesanitarna i nema kapaciteta za prijem novih količina otpada) posledica, pre svega stihijskog rešavanja problema od strane lokalne samouprave i komunalnog preduzeća.
Kroz izradu savremenog i detaljnog lokalnog plana upravljanja otpadom (u toku – završetak planiran za mart 2022. godine) u kojoj aktivno učestvuje opština Sokobanja, lokalna javna preduzeća, institucije, predstavnici privrede, nevladinog sektora i građana stvaraju se uslovi za planski pristup rešavanju problema. Za koordinaciju ovih aktivnosti i obezbeđenje participativnog pristupa izradi plana, Sokobanjsko ekološko društvo je formiralo društveni Centar za čistiju Sokobanju u kome je aktivno četvoro aktivista i jedno zaposleno lice – koordinator Centra. Funkcionisanje Centra ne prestaje sa izradom plana, već je njegov zadatak da utiče na donosioce odluka da se Plan sprovodi predviđenom dinamikom i sprovode i druge aktivnosti radi ostvarenja dugoročnog cilja – uspostavljanja integralnog sistema upravljanja čvrstim otpadom na teritoriji opštine Sokobanja. Zato su preduzeti koraci da se obezbedi njegova održivost kroz obuke angažovanih aktivista i koordinatora iz oblasti pisanja i implementacije projekata, strateškog planiranja, fundraisinga i finansijskog planiranja, kao i kroz izradu strateške platforme, kao fundraising i finansijskog plana Sokobansjkog ekološkog društva i Društvenog centra za čistiju Sokobanju.
USAID, Nacionalna koalicija za decentralizaciju i ORCA zajedno podržavaju projekat Za čistiju Sokobanju, kao deo projekta Tvoje mesto u Srbiji. Pomogli su nam da promenimo naše mesto nabolje dok smo konkretnu podršku dobili preko platforme promeni.rs.